Почетна Вести Христијанство Бугарската црква му подари на Бигорски честици од мошти на пет светители
Бугарската црква му подари на Бигорски честици од мошти на пет светители

Бугарската црква му подари на Бигорски честици од мошти на пет светители

1.08K
0

Бигорскиот манастир “Св. Јован Крстител “и неговиот мeтох” Св. Ѓорѓи “во Рајчица добија скапоцен подарок од Бугарија – мошти на св. Димитриј, св. Ап. Андреј, св. Пантелејмон, св. Варвара и св. Екатерина, пишува бугарскиот сајт „Добротољубие“

Кивотите со моштите на светиите беа донесени во светата обител во пресрет на денот, во кој Македонската православна црква го слави споменот на св. Параскева.

Претставници на двата манастира, кои се под духовно водство на Архимандрито Партениј, со овие дарови се вратиле од Силистренскта епархија, каде беа по повод прославата за 170-годишнината на храм «Св. Димитрие во селото Калипетрово.

-Моштите на едни од најпочитуваните светители во Православната Црква се дар за браќата и сестрите од двете обители и македонскиот православен народ од старешината на  храмот свештеноик Добри Чаков, протосингел на Доростолскиата епархија во израз на братска љубов, кој исто така ги донираше и прекрасно изработените и богато украсени кивоти, пишува во текстот на „добротољубие„

/Добротољубие/фото: добротољубие

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *