Почетна Вести Бесплатен Куран на македонски јазик
Бесплатен Куран на македонски јазик

Бесплатен Куран на македонски јазик

6.52K
12

kuran na makedonskiЗдружението „Максилам“, вчера и денеска организираше акција за бесплатен Куран на македонски јазик. Примероците од светата книга на Муслиманите бесплатно се дели пред Стоковната куќа мост во Скопје.

Преводот на Куран е направен од група преведувачи со преглед и контрола од неколку еминентни исламски теолози, а рецензија на македонски јазик ја изврши познатиот лектор на македонски јазик Љубица Севдинска.

Кураните се делат со цел запознавање на пошироката читателска публика од македонско говорно подрачје со пораката на Куранот. Ваквите акции ќе продолжат и во други градови и места во Република Македонија, велат иницијаторите на акцијата.

 

Коментар(12)

  1. selam alekum braka kako da dobijam kuran na makedonski jazik jas zivejam vo francija ako procitate poraka pisi te mi braka selam alekum

  2. Selamu alejkum bratko kazi mi kako mozam da dobijam kiran na makedonski jazik vi blagodaram 078446636 selamu alejkum barakallahu fih

  3. Dobro vecer
    Kade moze da najdam Kuran na makedonski jazik.
    Jas zivejam vo Gremanija
    Ke ve molam da mi pomognete mlagodaram od napred

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *