Почетна Вести Антисламистите станаа трета најмоќна партија во Германија
Антисламистите станаа трета најмоќна партија во Германија

Антисламистите станаа трета најмоќна партија во Германија

293
0

Според последната анкета на германската национална телевизија АРД антиисламската и антиимигранската партија „Алтернатива за Германија“ (АФД) има рекорден рејтинг од 15 отсто на федерално ниво, јави дописникот на МИА од Берлин.

anti islamska partija 2Партијата која што е основана во 2013 година и која на почеток се залагаше за излегување од еврозоната, а подоцна за централни точки на својата политика ги презема прашањата за бегалците и исламот во земјата има само 5 отсто помалку од втората најмоќна германска партија СПД. Покрај социјалдемократите, пад на рејтингот доживува и најголемата партија ЦДУ на канцеларката Меркел која сега има 33 проценти рејтинг.

Според анкетата, дури 52 отсто од испитаниците не се задоволни од работата на Владата, а најпопуларен политичар е министерот за надворешни работи Франк Валтер Штајнмаер од СПД со 70 проценти од граѓаните кои што имаат позитивен став за неговата работа.

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *