Почетна Вера За Крстовден голема слава во Рајчица со поклон на честица од Светиот Крст на кој бил распнат Христос
За Крстовден голема слава во Рајчица со поклон на честица од Светиот Крст на кој бил распнат Христос

За Крстовден голема слава во Рајчица со поклон на честица од Светиот Крст на кој бил распнат Христос

1.17K
0

Голема манастирска слава подготвува Манастирот „Светиот великомаченик Георгиј Победоносец, во Рајчица за денеска и во вторник кога Црквата го чествува Крстовден, или празникот на Воздвижението на чесниот и животворен Крст Господов.

krts-bigПокрај свечена и празнична вечерна богослужба, која ќе почне во 18:00 часот и на која ќе биде изнесен на вход крстот со честичка од Чесниот Крст и потоа повторно ќе биде внесен во олтарот, следниот ден во вторник е предвидена Утрената богослужба, и осветување на темелите за новиот монашки конак.

-Во вторникот на Крстовден, од светиот Престол, од олтарот, ќе биде изнесен сребрениот филигрански крст,  во кој се вметнува крстот од времето на игуменот Арсениј со честица на Чесниот и Животворен Крст, а кој преку годината се чува во големиот кивот на Бигорскиот манастир. По чинот на Воздвижение на крстот, на верниците ќе им се даде можност и да се поклонат пред Живоносното и спасително Дрво на нашиот Господ Исус Христос, велат од Бигорскиот манастир

Во 9:00 часот ќе почне архиерејската Литургија со која ќе чиноначалствува митрополитот Дебарско-кичевски, г. Тимотеј.

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *