Почетна Вести Христијанство Владиката Петар до СПЦ: Време е да и се погледне на вистината во очи

Владиката Петар до СПЦ: Време е да и се погледне на вистината во очи

705
6

Очекуваме СПЦ со изборот на новиот патријарх да погледне пореално во однос на Македонската православна црква, вели Владиката Петар кој додава дека СПЦ имала удел во решавањето на нашето прашање.

-Со тоа што ни дала апостолско преемство, во одредени периоди сакала и да помогне, но има и работи  што се правени на штета на нашата црква, вели Владиката Петар.

За тоа како да се реши ова прашање, вели:

-Ако СПЦ сака да го потврди своето достоинство кон МПЦ, мора да и погледне в очи на вистината дека ова прашање не може поинаку да се реши освен спц да ја предложи до цариградкста патријаршија, нашата црква да се додели автокефалност, ќе бидат прекрасни односите меѓу двете цркви, вели Владиката Петар.

Според него, доколку тоа се случи, како црква ќе имаме добар прием кај целата православна екумена.

-Ние се надеваме, очекуваме и се молиме Господ да даде изборот да биде праведен и правичен во интерес не само на православните цркви кои се соседни, туку и пошироко. Можеби ќе продонесе за обединување меѓу двете поделени страни на православието, Руската православна црква и Цариградската патријаршија, додава тој.

Српската православна црква на 18 февруари ќе избира нов српски патријарх. Рокот за избор на нов поглавар беше три месеци по смртта на патријархот Иринеј, кој почина на 20 ноември минатата година.

/Сител

Коментар(6)

  1. Ednas barem da se pojaveshe so malku skormnost i poniznost pa mozebi nekoj ke mu gi kueshe zborovite.

  2. Досега сето тоа имаше да се случеше…ама повлековте потпис на договор од Ниш. Навистина сметам дека досега МПЦ би станала авокефална Црква призната од цел Православен свет…ама кога видевме сите дека ниту своја реч не ја испунивте… со кој да имаш дијалог? На кого да веруваш….денес вака утре нака…Еден ден од Бугарите барате да биде мајка…втор ден тргнате во Цариград…доагате бо Белград тајно да не се знае…барате сусрети со владици…трет ден пак Белград даде преемството….
    И сега вина е на СПЦ?

  3. Vladikata Petar vreme e da pogledne vo negovite oci i da dojde vo Avstralija da si gi podmiri racunite, i da si ja zeme cergata koja ni ja ostavi kako raskol-amanet na celokupnata makedonska dijaspora.

  4. Nikoj ne znae da igra “crkvena zavrzlama” kako ovoj, da go nareceme vladika. Cas ja igra zarzlamata co SPC, cas so Ruskata crkva, pa so bugarskata, pa so Carigradskta, pa “Jovo na novo” so SPC i nakrajot ispadja izigran od site. Nikako da go spomne onoj so koj vsusnost na krajot treba da ja odigra zarzlamata-so negoviot rodnina i duhovnoto cedo Vraniskovski. Toj e stvoren samo za lazenje. Denes laze edno, utre drugo. Nikako vistinata da ja kaze deka so Vraniskovski makedonskoto crkovno prasanje e zavrseno.

  5. Ne se znae dali ima prostor za MPC voopsto da se obraca do SPC posle Niskiot dogovor koga gi povlekoa potpisite od nego, posle sudenjeto i zatvoranjeto na Jovan Vraniskovski, priznavanjeto na Kosovo od strana na R. Makedonija, potpisite na UNESKO, i najnovoto brisenje na natpisite na freskite vo Sv Joakim Osogovski.

  6. Nikako da ja pogleda vistinata v oci i da ja prifati, a toa e deka na sekoja na koja pokucal deka mu e receno da mora prvo MPC da se vrati vo kanonsko edinstvo so SPC, pa togas da bara odvojuvanje od nea za osamostojuvanje, odnosno avtokefalnost. Duri togas SPC MPC da ja predlozi na Carigrad da i se potvrdi avtokefalnosta, a ne Carigrad da bez soglasnost na SPC da i izdade tomos za avtokefalnost na sto nema pravo, zatoa sto Carigradskiot patrijarh e prv po cast, a ne po vlast. Toj ne e Rimski papa pa da ima apsolutna vlast nad ostanatite pravoslavni podlavari kako sto ja ima papa nad ostanatite zapadni poglavari. Dzabe Petar se nadevase deka ce mu sredi Moskva, pa Sofija, pa najposle Carigrad e pravata vrata na koja se posle 70 godini setile badijava da pokucaat . Sega e, sudejki po se, kasno za toa. Vraniskovski stapil na scena i sto ce se pravi so nego? Da go rascinat, pa koj moze toa? Neka kaze Petar koj moze toa da go stori. Toj dobil tomos na avtonomija, a ne na avtokefalija, bigejki golema e razlikta pomedju avtonomija i avtokefalija. Eve Vartolomej dade nezakonita avtokefalija na Ukraina, ama eve kakva e reakcijjata na Moskva se poremetija vekovnite madjusebni odnosi pomedju Mosskva i Carigrad sto ce lici na odnosite pomedju Rim i Carigrad od 1054 god, a toa ne e vo interes na Pravoslaveto koe ce se podeli na dva bloka-grcki i slovenski . Taka da vladikata Petar i GG Stefan trebalo pred Niskiot dogovor malku podobro da go prostudiraat oddelot od Crkovnoto pravo koj zboruva za avtonomen i avtokefalen status vo Pravoslavnata crkva i ce nemase potreba MPC da se dovede vo vakva situacija vo koja stoi se na pocetok skoro 7 decenii. Togas ce bese jasno vo MPC od raskol kaj se odi, vo avtonomija, vo avtokefalija ili nazad vo edinstvo so crkva od koja se vleglo vo raskol.

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *