Почетна Вести Христијанство Бугарскиот амбасадор Ангелов во посета на Бигорски манастир
angelov bigorski 3
angelov bigorski 3
angelov bigorski
angelov bigorski
angelov bigorski 3
angelov bigorski 2
angelov bigorski 1

Бугарскиот амбасадор Ангелов во посета на Бигорски манастир

359
1

Амбасадорот на Република Бугарја во Северна Македонија, Ангел Ангелов денеска беше во посета на Бигорскиот манастир.

-Во посета на Свештената бигорска обител на Чесниот Претеча денеска беше амбасадорот на Реублика  Бугарија во Македонија,  Ангел Ангелов и  аташето за култура  Петар Петров, кои одблиску се запознаа со нашата милениумска Светиња, информираа од манастирот.

Додаваат дека во духот на манастирското гостопримство, амбасадорот и аташето биле пречекани од игуменот на манастирот, епископ г. Пратениј, кој ги запознал гостите со евангелската мисија на бигорското братство.

-На средбата беше разговарано и за моментната состојба на билатералнте односи помеѓу двете држави, при што сите ја истакнаа неопходноста од поголемо братољубие, почит и доверба меѓу православните братски народи, согласно христијанската доктрина за љубовта, посочуваат од манастирот.

Високиот гостин, од своја страна му честиташе на Старецот за хиротонијата во епископ и му се заблагодари за топлиот пречек, посакувајќи му понатамошно благоуспевање во неговата пастирска дејност.

Ова познато македонско дрвено светилиште, кое минатото господово лето одбележе илјада години постоење, покрај илјдници верници и турсти често го посетуваат  странски допломати во нашата земја. На 23 септември во посета беше и албанскиот претседател Илир Мета, кој имаше срдечна средба со г. Партениј.

/МИА /ФОТО: БИГОРСКИ

Коментар(1)

  1. Dali bugarskiot ambasador mu dodeli bugarski pasos, odlikuvanje ili pak samo bugarska istorija za Makedonija, oti si dosol svoj kaj svoite.. Pak vie braca so Bugarite si bidete, ako sakate i so kucinja se bratimite, nemojte Makedonskiot narod da go bratimite so Bugarite, voostanatoto, manastir e mesto za Evangelie, mesto na molitva, a ne mesto na politika. Odvedete go bugarskiot ambasador na Zebarnik, ili vo s. Ora vo Kumanovo ga mu gi pokzate spomenicite na nivnoto fasisticko delo. Uostalom od koga kaluger da prima politicki delegacii- bugarski ambasador, pa i albanski.

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *