Почетна Вести Христијанство Владиците Пимен и Јосиф на прием на Милан Бандиќ – градоначалникот на Загреб
zagreb mpc 1
zagreb mpc 2
zagreb mpc 3
zagreb mpc 5
zagreb mpc 6

Владиците Пимен и Јосиф на прием на Милан Бандиќ – градоначалникот на Загреб

1.16K
0

Надлежниот митрополит на Европската епархија, во која влегува Хрватска, Владиката Пимен имал средба со градоначалникот на Загреб Миланд Бандиќ, денеска во Загреб.

Заедно со отец Пимен бил и Тетовско-гостиварскиот Митрополит, г. Јосиф кој е исто така во посета на Европската Епархија. На средбата во кабинетот на Бандиќ присуствувале и Архиерејскиот заменик протоереј-ставрофор Блажо Казарски и парохискиот свештеник од Загреб протоереј-ставрофор Кире Велински.

Митрополитот Пимен лично му се заблагодарил на градоначалникот Бандиќ за за несебичното залагање за изградбата на новиот православен храм на Македонската Православна Црква – Охридска Архиепископија во главниот град на Хрватска.

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *