Почетна Вера Верниците за Водици со Отец Гаврил
slika naslovna

Верниците за Водици со Отец Гаврил

208
0

Во храмот „Успение на Пресвета Богородица“ во Сиднам, во Мелбурн, богојавленска литургија служел отец Гаврил, заеднио со свештеникот отец Ефтим.

После литургијата бил организирано и фрлање на крстот во  осветена вода.

Најсреќен бил малиот, Лука Перовски.

Празникот Водици меѓу Македонците во Австралија беше одбележан во сите храмови на МПЦ и оние под јуриздикција на Владиката Тимотеј и оние на Владиката Петар.

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *