Почетна Вести Свет Ватикан и Кина без договор за именување бискуп
Ватикан и Кина без договор за именување бискуп

Ватикан и Кина без договор за именување бискуп

110
0

Ватикан и Кина нема да потпишат договор за именување бискуп, но дијалогот меѓу двете страни продолжува, соопшти Ватикан.

Кинески медиуми претходно објавија дека бискупот што го поддржува Владата во Пекинг рекол дека до крајот на март ќе се потпише договор.

Потпишувањето договор отвора пат за продолжување на дипломатските односи меѓу двете страни речиси 70 години откако тие се прекинати откако на власт се комунистите.

Католиците во Кина се поделени на „подземни заедници“ што го признаваат папата, и оние кои и припаѓаат на католичката патриотска опсервација чии бискупи ги именува владата во соработка со црковни заедници.

Во Кина има околу 12 милиони католички верници.

/МИА

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *