Почетна Вести Христијанство Устоличен новиот епископ Дељадровско-илинденски Јоаким
Устоличен новиот епископ Дељадровско-илинденски Јоаким

Устоличен новиот епископ Дељадровско-илинденски Јоаким

2.67K
0

Дељадровско-илинденскиот епископ Јоакиме денеска беше оицијално устоличен за владика на МПЦ-ОА. Настанот се случи во новоизградениот храм Константин и Елена во општината Илинден.

На литургијата му сослужуваа Кумановско-осоговскиот Митрополит Григориј, Крушевско-демирхисарскиот Јован, и епископот Делчевско-каменички Марко од МПЦ-ОА, како и Црногорско-приморскиот Митрополит Јоаникије, епископот Рашко-призренски Теодосије и Бихачко-петровачкиот Сергеј од СПЦ.

На литургијата молитвено присуствуваа и епископот хераклејски Климент и Епископот Дртемвицки Давид. Меѓу гостите беше и амбасадорката на Србија во Македонија, Невена Јовановиќ.

Со интонизацијата на Јоаким, практично заврши целокупниот процес на итегрција на ПОА во МПЦ-ОА, откако претходно беа устоличени Јован и Марко. Архиепскопот Стефан не присуствуваше, ниту учествоваше во ниту една од трите интронизации. Тројцата владици кои добија епархии ќе имаат право на глас во Синодот во полн состав, кој најверојатно треба да заседава кон крајот на годината.

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *