Почетна Вести Христијанство Пензиониран владика од Грција и Старозагорскиот од Бугарија на гости кај Петар во Прилеп
Пензиониран владика од Грција и Старозагорскиот од Бугарија на гости кај Петар во Прилеп

Пензиониран владика од Грција и Старозагорскиот од Бугарија на гости кај Петар во Прилеп

883
0

Старозагорскиот митрополит Кипријан од Бугарската црква и поранешниот владика на Артис, сега пензиониран Игнатиј од Грција, беа гостите на Владиката Петар за заедничка света архиерејска литургија во прилепската црква „Свето Благовештение“.

-Во храмот „Свето Благовештение“ во Прилеп, митрополитите на трите сестрински православни цркви за првпат заеднички ја служеа литургијата, како потврда на признавањето и рамноправноста на сестринските цркви. Сите заедно од светата чаша се причестија: и Грк и Бугарин и Македонец. За Христос не е битна националноста, туку љубовта помеѓу луѓето, рече за МИА прилепскиот архиерејски намесник, отец Влатко Ристески.

По литургијата владиците седнаа на заедничка маса, а размениле и подароци

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *