Почетна Вера Уште еден ѓакон ракоположи Владиката Агатангел
27
26
25
24
23
22
21
20
19
18
17
16
15
14
13
12
11
10
9
8
7
6
5
4
3
2
1

Уште еден ѓакон ракоположи Владиката Агатангел

769
0

Повардарскиот Митриополит г. Агатангел ракоположи уште еден ѓакон во рамки на неговата епархија.

Ѓорѓе Лазов, дипломиран теолог од Кавадарци го доби благословот од надлежиот Архиереј достојно да ја носи ѓаконската одежда.

Ракополагањето било во црквата „Св. Петка“ во Кавадарци, каде била отслужена и Литургијата во сослужение на повеќе свештенослужители од сите архиерејски намесништва на епархијата.

На ракополагањето и литургијата молитвено присуствуваа голем број на верници.

Митрополитот Агатангел на0 новиот ѓакон и му упати порака да ја сака својата Црква, својот народ и својата земја и со своите дела да биде пример за сите верни.

ГАЛЕРИЈА:

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *