Почетна Вести Христијанство Стобискиот епископ Давид одбележа 15 години архиерејски чин, присуствуваше владика од СПЦ
poa 1
poa 2
poa 3
poa 4

Стобискиот епископ Давид одбележа 15 години архиерејски чин, присуствуваше владика од СПЦ

1.25K
1

На 19 Јуни, во манастирот „Успение на Пресвета Богородица”, покрај Скопје, ПОА одбележа 15 години од хиротонијата на Стобискиот епискп Давид со литургија на која учествуваа владиците на ПОА, со Архиепископот Охридски и Митрополит Скопски г. Јован, во сосолжение со епископот пакрачко-славонски г. Јован од СПЦ.

Беседел Епископот пакрачко-славонски Јован, а на крајот од Литургијата пригодно обраќање има Архиепископот охридски Јован, воедно честитајќи му го јубилејот на Епископот Давид.

Биле промовирани двете книги на Епископот стобиски Давид „Уметност и откровение” и „Надвор од границите”, кои оваа 2022 год., ги објави книгоиздателството „Макавеј” од Скопје.

Овој настан се организира откако веќе СПЦ прогласи автокефалност на МПЦ-ОА во Македонија, издавјќи Томос, но во пракса за СПЦ и Јован се уште е официјален Архиепископ.

Коментар(1)

  1. И професорот кога ќе се пензионира сеуште го викаат професор. Или мајсторот. Оставете веќе, не се потребни коментари и судови.

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *