Почетна Вести Христијанство Српскиот патријарх пречекан во Калишта
porfirij ohrid
porfirij ohrid 2
porfirij ohrid 3
porfirij ohrid 4
porfirij ohrid 5

Српскиот патријарх пречекан во Калишта

891
1

Српскиот патријарх Порфириј пристигна во Струга, каде во манастирот Калишта бешепречекан од Архиепископот Стефан и голем број верници.

Заедно со Порфириј во посета на Струга и Охрид е и зворничко-тузланстскиот епископ Фотиј.

-Стотици верници, стари и млади, деца во народни носии не ја криеја радоста што можат да го примат патријаршискиот благослов, пишува СПЦ на својот сајт.

Коментар(1)

  1. Како то да нико није известио Марјана Николовског о посети патријарха?

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *