Почетна Вести Христијанство Српскиот адвокат Тома Фила ја фали МПЦ – Бигорски е велелепен манастир

Српскиот адвокат Тома Фила ја фали МПЦ – Бигорски е велелепен манастир

494
6

Познатиот српски адвокат, Тома Фила е воодушевен од развојот на Македонската православна црква. За разлика од одредени срспки владици, овој српски адвокат не штетдеше пофални зборови за МПЦ-ОА, особено за Бигорскиот Манастир, за кој вели дека е еден велепен манастир на чело со владиката Партениј.

Оваа изјава Фила ја даде за утринската програма на Хепи ТВ, во интервју во кое учествуваше и лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски.

-Црквата многу напредуваше. Во секој поглед. Тоа што на црквата и беа вратени имотите.. црквите, владиците одлично ги одржуваат. Од Свети Наум, каде беше еден простор како пазар, сега е една прекрасна средина. Најголемиот манастир Свети Јован Бигорски со тој владика е нешто што е велелепно и јас кажувам дека црквата напредуваше, а дека тие (политичарите) назадуваат. Тоа се фактите, изјави Тома Фила, познатиот српски адвокат на прашањето што се променило во Македонија од нејзината независност.

Коментар(6)

  1. Sto ima da se zakanuva so raskol Srpskiot vladika, koga vselenskiot patrijarh nema pravo da do deluva avtokefalija.

  2. Ти Добривоје имаш право да доделиш, тебе ќе те прашаме, само почекај уште малку … сакаш и на писмено, со препорака и повратница …

  3. Georgi, sto sakas da kazes deka vselenskiot parijarh e istocni papa? Pa sto cekase MPC do sega od 1967 god. zosto ni I dodeli tolku sakanata avtokefalnost. Zarem tolku e tvrda dusa, da nema milost kon MPC-sto mislis?

  4. Јас не мислам ништо … јас знам … а вие во ПОА можете да мислите што сакате … како што сте двајца без тројца е добро и за вас … далеку сте вие и од исток и од запад …

  5. Za zal, ne mozeme site da sme bliski do politikata na komunistite, kako vie od MPC, ama ne zaborav deka site nivni tvorbi se na istoriskoto smetliste, samo vie uste mrdate….

  6. Мрдаме дури ни дава Господ да мрдаме … се е од Бога … и за Вас Му Благодариме …

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *