Почетна Вести Руската црква има свештеник „Руски самурај“

Руската црква има свештеник „Руски самурај“

292
0

Свештеник на Руската православна црква, Отец Валериј Колесников стана хит на социјалните мрежи, откако се појави видео во кое тој танцува со сабја. Видеото е е снимено на Конференцијата за интеракција на Руската Православна Црква и Козаците од 20 ноември. По овој  настан Отец Валериј диби епитет “Руски самурај”.

ruski-samurajИнаку овој свештеник на РПЦ целиот свој живот е активно вклучен во спортот, а поседува и црн појас во аикидо.

– Мојата цел е да и се донесе љубов на татковината, да ги научам младите во тешки времиња за да се заштити, изјавил свештеникот по објавувањето на Видеото.

Јавноста реагирала различно, но само на РИА Новости, видеото има повеќе од 370.000 прегледи. Коментарите на социјалните мрежи се од восхитување, па до осуда за ракување со оружје на свештеникот.

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *