Почетна Вести Папата ќе исповеда в петок
Папата ќе исповеда в петок

Папата ќе исповеда в петок

181
0

Папата Франциско, утре петок на 4 март, во Базиликата Свети Петар во Ватикан, ќе исповеда неколку верници.

Ова, како што пишува интернет порталот, „Католици.мк“, го најавиле од кабинетот на Светиот отец. Франциск истиот ден претходно ќе отслужи покорничка служба во ватиканската базилика.

Во објавената програма за литургиските славења на Папата за време на Страсната седмица се уште нема потврда каде Светиот Отец ќе служи Литургија со обредот миење нозе на Велики Четврток.

Досега Светиот Отец Литургија на Велики Четврток со обредот миење нозе служеше двапати во затворски простории и еднаш во дом за лица со посебни потреби.

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *