Почетна Вера МПЦ-ОА Јован устоличен за Митрополит Крушевско-демирхисарски
jova 1
jovan 2
jovan 3
jovan 4
jovan 5
jovan 6
jovan 7
jovan 8
jovan 9
jovan 10
jovan 11

Јован устоличен за Митрополит Крушевско-демирхисарски

2.34K
2

Во присуство на двајца Владици од СПЦ, и без присуство на Архиепископот г.г. Стефан, денеска во Црквата Свети Никола во Крушево, владиката Јован беше устоличен за Митрополит Крушевско-демирхисарски.

Чинот на интронизација го изврши Митрополитот Преспанско-пелагониски, г. Петар, од чија епархија беа одвоени Крушево и Демир Хисар во нова Митрополија.

Јован денеска и прв пат отслужи Литругиај, откако се врати во МПЦ-ОА. На литургијата му сослужуваа владиците Јоаникије, Црногорско-приморски и Пахомије, Врањски од СПЦ, како и Владиците Петар, Григориј, Јоаким, Марко, Давид, Климент и Јаков од МПЦ-ОА.

Настанот има значајна симболика. На чинот на интронизација присуствуваше амбасадорката на Србија Невена Јовановиќ, политички претставник на државата Србија, но немаше политички претставници на државата Македонија, освен градоначалникот на Крушево.

ГАЛЕРИЈА. ТВ ХРАМ.РС

Коментар(2)

  1. Да бевте присутен ќе знаевте дека беше присутен градоначалникот на Крушево (го читаше Символот на верата) и други претставници од локалната власг.

  2. Нека му се многу години плодно и богољубиво служење, во Слава Божја и за спасение на многумина!

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *