Почетна Вести Свет Изгоре црква стара 150 години – гром го погоди храмот

Изгоре црква стара 150 години – гром го погоди храмот

408
0

Првата баптистичка црква во Вејкфилд, во Масачусетс, стара 150 години, целосно изгоре во пожар.

Очевидци рекоа дека пожарот бил предизвикан од удар на гром во камбаната на црквата и дека пламенот се проширил со голема брзина.

Иако во време на избивањето на пожарот во вторникот вечер биле во тек часови во црквата, за среќа никој не е повреден. За половина час се изгорело, а потоа целата конструкција се урнала.

Околу 100 пожарникари го гаснеле пожарот, а врелината можела да се почувствува во неколку градски блокови.

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *