Почетна Вера ГАЛЕРИЈА: Три јерарси во Тетово
VLADICI 1

ГАЛЕРИЈА: Три јерарси во Тетово

816
0

Тројцата митрополити на МПЦ, Јосиф Тетовски, Пимен Европски и Јосиф Кумановски, отслужија заедничка богослужба за празникот на Светите Три Ерарси, во Соборниот храм „Св. Кирил и Методиј“ во Тетово.

На 12 февруари, кога се слави споменот на тројцата рамночесници, Василије Велики, Јован Златоуст и Григориј Богослов, заедно со тројцата архиереи на МПЦ, сослужуваа и игуменот Гаврил, игуменот на Лешочкиот манастир – Теодосиј, игуменот на Беровскиот манастир „Богородица“ – Фотиј, игуменот на Осоговскиот манастир – Григориј, Јеромонахот на Бигорскиот манастир о. Ефросиниј, како и свештеници и ѓакони на повеќе епархии од МПЦ-ОА.

На литургијата верниот народ се причести со Светите Христови Тајни.

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *