Почетна Политичка теологија Ердоган предупреди на голем број бегалци од Алепо
Ердоган предупреди на голем број бегалци од Алепо

Ердоган предупреди на голем број бегалци од Алепо

179
0

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган денеска изјави дека најмалку еден милион Сиријци може да пристигнат во Турција, ако има масовен бегалски бран од Алепо.

Redzep Taip ErdoganИсточниот дел на сирискиот град Алепо е под опсада на сириски и руски сили.

Ердоган наведе и дека синоќа телефонски разговарал во претседателот на Русија, Владимир Путин за договорот за повлекување од Алепо на групата Фронт ал Нусра, која сега се нарекува Џебхат Фатах ал Шам. Групата беше сириски огранок на Ал Каеда пред да се преименува и да ги прекине врските со терористичката мрежа.

/МИА

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *