Почетна Вести Христијанство Црквите на МПЦ-ОА во Австралија отворени за верниците, без ограничувања за Велигден.
Црквите на МПЦ-ОА во Австралија отворени за верниците, без ограничувања за Велигден.

Црквите на МПЦ-ОА во Австралија отворени за верниците, без ограничувања за Велигден.

143
0

Македонските православни верници во Австралија овој Велигден ќе го поминат во црквите на МПЦ-ОА, без какви било законски рестрикции поради Ковид 19.

Македонските црковни општини, преку социјалните медиуми ги повикаа сите верници да дојдат на литургија во црква за Воскресението Христови.

-Овој Велигден, службите во Македонските православни храмови Св Кирил и Методиј (Розбери) и Св Никола (Кабрамата) се одржуваат без законски рестрикции на посетеноста, велат од макеоснката црковна заедница во Австралија.

Во Австралија веќе подолго време има само инццидентни случаи на Ковид 19, откако државата помина низ строги карантини.

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *