Почетна Вести Христијанство Во живо од сослужувањето на Архирпископот Стефан и Вселенскиот патријарх Вартоломеј

Во живо од сослужувањето на Архирпископот Стефан и Вселенскиот патријарх Вартоломеј

599
0

Сослужувањето на патријархот Вартоломеј и архиепископот Стефан во соборниот храм „Свети Георгиј Победоносец“ во Фанар (Истанбул) се одвива и на македонски јазик што само по себе е историски чин.

Во четвртокот вселенскиот патријарх Вартоломеј на архиепископот Стефан му го предаде Патријаршискиот и синодален акт на Вселенската патријаршија за примање на Охридската архиепископија (ОА) во богослужбено и канонско единство.

На литургијата во Фанар присуствува владина делегација предводена од премиерот Димитар Ковачевски.

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *