Почетна Интервју Владиката Петар: Процесот за признавање на автокефалноста на МПЦ-ОА останува кај Вселенскиот патријарх

Владиката Петар: Процесот за признавање на автокефалноста на МПЦ-ОА останува кај Вселенскиот патријарх

401
1

Преспанско-пелагонискиот митрополит г. Петар во гостувањето на телевизија Алфа, во емисјата „Што не е јасно“, вели дека МПЦ-ОА не се откажала од барањето за признавање на нејзината автокефалност од Вселенската патријаршија, дообјаснувајќи ја неговата неодамнешна изјава околу изборот на нов Патријарх на СПЦ.

Владиката г. Петар вели дека неговата изјава „дека СПЦ треба да и погледне на вистината во очи“, е во насока на тоа новиот Патријарх на СПЦ да помогне во процесот за признавање на МПЦ-ОА пред Вселенската Патријаршија, со тоа што нема да го оспорува тој процес.

Погледнете го интервјуто.

Коментар(1)

  1. Voopsto vladikta Petar nema vrska so ona sto go zboruva. Negovoto nastapuvanje e vo sverata na avtosugestivnost koja e i evtina zabava za neupatenite vo crkovnata zavrzlama na ovie prostori. Toj voopsto ne nastapuva od aspekt na crkovno sanoviste. Lupanjto na vratite na Fanarot e Sizivska rabota- besmislena rabota. Toa e onaa sitiacija koga ednas se vleze vo pogresen voz se vo pogresenpravec se patuvs, toa e isto kako da cekas avion na zeleznicka stanica.

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *