Почетна Вести Христијанство Владиката Петар одбележа 40 години архиереј на МПЦ-ОА
petar sluzba
petar sluzba 2
petar sluzba 3
petar sluzba 4
petar sluzba 5
petar sluzba 6
petar sluzba 7

Владиката Петар одбележа 40 години архиереј на МПЦ-ОА

352
6

Преспанско-пелагонискиот митрополит и администратот Австралиско-Новозеландски г.Петар одбележа 40 години архиерејски стаж во МПЦ-ОА. Јубилејот во кој беше прославен и 75 годишниот роденденот на Митрополитот, заедно со 40 годишниот јубилеј од неговата Епископска хиротонија, беше отслужена Света Архиерејска Литургија во соборниот храм Свети Великомаченик Димитриј во Битола. На настаното пристуствуваа членовите на Синодот на МПЦ-ОА, и епископи, архимандрити и голем број свештеници и монаси.

По завршувањето на Божествената Литургија, Архиепископот г.г. Стефан, во името на САС на МПЦ-ОА, чија Одлука ја прочита Епископот Климент, му додели на Митрополитот Петар Орден на Свети Климент Охридски од Прв ред.

Коментар(6)

  1. Bree, 40 godini muvanje, lazenje, manipuliranje I terorisunje na svestenici te vo MPC. 4O godini raskolnicka sluzba-redo jubilej.

  2. 40 godini raskolnicka sluzba-vistina rredok jubilej. Dali za ova vreme go zavrsi sudskiot preces so vernicite vo bogompoverenata mu eparhija vo Avstralija, kade sto sudski te trosoci MPC ja kostaa preku dva milona dolari?

  3. Светислав и Добривоје … или те еден истиот само под различни имиња … оти се гледа дека си неписмен по напишаното … односно понеписмени од вашите ментори … та тие, та вие … вода можите да му носите на дедо Петар и тоа не под прозорецот, туку под олукот, ако воопшто знаете што е тоа олук … а расколот е во вашиот мозок, кој по се изгледа е минимален … за да разбери барем една работа … а тоа е дека нити јас, нити вие, нити дедо Петар, не сме тие што кажуваме и што правиме нешто … се е од Бога и Господ Бог е тој што ќе одреди што и како … како што му одредил и на дедо Петар … а за дедо Петар му Благодариме на Господ … за вашиот раскол пак, исто така има благодарност, ама од другата страна на масата, за која немате благослов, односно имате ама не знаете од кого, бидејки тој сеуште нема дојдено во вашето село … ама времето ќе покажи и сите рубљи и динари ке излезат на сметката … дотогаш следете и гледајте …

  4. Georgi, dosta zborovi si upotrebil so koi mlatis prazna slama. Sto ovde sakas da kazes samo ti mozes da razberes, nikoj drug. Od tvoite ,, pismeni zborovi,, samo moze da se vidi deka si veren podopasnik na toj tvoj lazen vladika kamufliran vo imeto Petar, koj voobrazil deka e srednovekoven despot.

    1. Крстивоје, ти и не мора да рабериш, Светислав и Добривоје треба … нив им се обратив …

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *