Почетна Вести Свет Вартоломеј ќе патува во САД на средба со Бајден
Вартоломеј ќе патува во САД на средба со Бајден

Вартоломеј ќе патува во САД на средба со Бајден

129
0

Вселенскиот патријарх Вартоломеј ќе ги посети САД од 23 октомври до 3 ноември. Неговата посета беше одложена неколку пати, и остана нејасна до последниот момент. Но, веќе е познато дека веднаш по прославата на 22 октомври по повод 30 -годишнината од неговиот избор за патријарх, тој ќе лета во Соединетите држави.

Сега Фенер официјално објави дека ќе присуствува на отворањето на црквата „Св. Николај “на местото во Њујорк, каде што се случи терористичкиот напад на кулите близначки на 11 септември 2001 година. Меѓу уништените згради имаше и мала православна црква во близина.

Целата програма за посетата на Вселенскиот патријарх се уште не е објавена, но се знае дека тој ќе се сретне со американскиот претседател Џо Бајден.

Посетата е по повод стогодишнината од основањето на Грчката архиепископија во Америка во 1922 година. Посетата се совпаѓа со триесетгодишнината од неговото устоличување. За последен пат Патријархот Бартоломеј ги посети САД пред дванаесет години.

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *