Почетна Вести Европа Уништени 59 верски објекти од војната во Украина
Уништени 59 верски објекти од војната во Украина

Уништени 59 верски објекти од војната во Украина

79
1

Украина ја обвини Русија дека од почетокот на нејзината инвазија оштетила или уништила најмалку 59 верски објекти низ земјата.

Москва негира дека целта била цивилна инфраструктура, но Би-Би-Си идентификуваше голем број верски објекти кои претрпеле голема штета.

Тие вклучуваат православна катедрала во опколениот град Мариупол, на кој и е распарчена крунската купола.

Опишана од туристичката канцеларија на Мариупол како најубавото место на левиот брег на градот, катедралата Свети Михаил нуди заповеднички поглед на Азовското Море. Но, прозорците се скршени, а низ тулите се пробиени отворени дупки.

Друга црква, во малото село Јаснохородка, околу 40 километри западно од Киев, исто така е тешко оштетена. Две гранати ја разнеле нејзината камбанарија, додека митралез ги скрши прозорците и вратите, соопшти Украинската православна црква.

/Курир.мк

Коментар(1)

  1. Pa će uništat koga vo niv vlegle Ukrainski vojnici gađaat ruska vojska. Verski objekt od koj deluva vojska vo sukob, prestanuva da e verski verski, se pretvara vo vojni

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *