Почетна Вести Европа УНЕСКО: Турција да презентира извештај за Аја Софија
УНЕСКО: Турција да презентира извештај за Аја Софија

УНЕСКО: Турција да презентира извештај за Аја Софија

222
0

Организацијата за образование, наука и култура на Обединетите нации (УНЕСКО) побара од Турција да претстави извештај за состојбата на џамијата Аја Софија во Истанбул до февруари 2022 година.

Барањето го упати Комитетот за светско наследство на УНЕСКО. Тој изрази „загриженост за доделување статус на џамија на овој споменик од византиска ера“ и побара од Турција да достави „ажуриран извештај за состојбата“ на зградата до 1 февруари 2022 година.

На 10 јули 2020 година, турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган потпиша указ за продолжување на муслиманските услуги во Аја Софија во Истанбул. Голем број локални христијански цркви, вклучително и Руската православна црква, изразија жалење за одлуката. Истата реакција следеше и од УНЕСКО.

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *