Почетна Вести Европа Украина за прв пат го слави Божик на денешен ден – проруската црква ќе го слави на 7 јануари
Украина за прв пат го слави Божик на денешен ден – проруската црква ќе го слави на 7 јануари

Украина за прв пат го слави Божик на денешен ден – проруската црква ќе го слави на 7 јануари

583
0

Украина денеска за прв шат го слави Божик, откако донесе одлука за прифаќање на новојулијанскиот календар. Во јули, претседателот Володимир Зеленски потпиша закон за поместување на датумот на празникот.

Денеска практично Божикни литургии служеше автокефалната православна црква на Украина (ПЦУ), но не и Украинската православна црква – Московска патријаршија (УПЦ-МП), која се води по стариот јулијански календар.

Иако во Украина на 7 јануари нема да биде државен празник, Божик тогаш ќе го слави УПЦ-МП, исто како и Руската православна црква.

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *