Почетна Вести Европа Папата во божиќното обраќање го осуди страдањето на цивилите во Газа
Папата во божиќното обраќање го осуди страдањето на цивилите во Газа

Папата во божиќното обраќање го осуди страдањето на цивилите во Газа

254
0

Во својата божиќна порака, папата Франциско рече дека децата умираат во војни, вклучително и во Газа и дека израелските напади жнеат „страшна жетва“ на невини цивили.

Во своето божиќно обраќање, Папата го нарече „гнасен“ нападот на милитантите на Хамас врз Израел на 7 октомври и повторно апелираше за ослободување на околу 100 заложници кои се уште се наоѓаат во Газа.

Од балконот на базиликата Свети Петар, Папата повика на прекин на конфликтите, политички, социјални или воени, на многу места меѓу кои Украина, Сирија, Јемен, Либан, Ерменија и Азербејџан и ги бранеше правата на мигрантите ширум светот.

„Колку невини се колат во нашиот свет! Во утробите на нивните мајки, на патувања во очај и во потрага по надеж, во животите на сите оние мали чии детства биле уништени од војната“, рече Папата.

Папата се осврна конкретно на Газа, каде што според палестинските здравствени власти под контрола на Хамас, најмалку 70 лица загинаа во нападот претходната ноќ.

„Нека дојде (мир) во Израел и Палестина, каде војната ги уништува животите на тие народи. Ги прифаќам сите нив, особено христијанските заедници во Газа и целата Света земја“, рече Папата.

Тој додаде дека неговото „срце жали за жртвите од грозоморниот напад на 7 октомври“ и повторно повика на ослободување на заложниците.

Папата повика и на решение за „очајната хуманитарна ситуација“.

Претходно, телото поддржано од Обединетите нации соопшти дека сите 2,3 милиони жители на Газа се соочуваат со критични нивоа на глад и дека ризикот од глад се зголемува секој ден.

/Радио Слободна Европа

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *