Почетна Политичка теологија Тренчевска: Законот за родова еднаквост е во работна верзија
Тренчевска: Законот за родова еднаквост е во работна верзија

Тренчевска: Законот за родова еднаквост е во работна верзија

150
0

Министерката за труд и социјална политика Јованка Тренчевска вели дека за предлог законот за родова еднаквост дијалогот продолжува се до оној момент кога, како што вели, ќе се добие конечно, усогласено и квалитетно решение, поткрепено со заштитни механизми, без правни празнини.

Тренчевска во гостување на ТВ Сител вечерва појасни дека законот е работна верзија и во фаза на консултација со сите заинтерсирани.

Досега се одржале осум јавни дебати со кои биле опфатени сите региони во државата, а присуствувале голем број  заинтересирани страни, координаторите и комисиите за еднакви можности на жените и мажите на локално ниво, претставници на локални здруженија на граѓани како и жени пратенички. Овие јавни дебати, посочи, се со цел, оставање простор за искажани мислења, ставови, сугестии и предлози кои ќе бидат во насока на подобрување на законското решение.

Тренчевска имала средба и со стобискиот епископ Јаков, со кого разговарале за деталите околу законот.

-Дијалогот продолжува се до оној момент кога ќе добиеме конечно, усогласено и квалитетно законско решение, кое нема да остава простор за дилеми околу толкувањето, поткрепено со заштитни механизми, без правни празнини. Остваривме средба и со отец Јаков од Струмичката епархија разговаравме за предлог законот и верувам дека дилемите се расчистени, рече Тренчевска.

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *