Почетна Вести Христијанство СПЦ обзнани в четврток прва литурија – во Белград цел синод на МПЦ, СПЦ и ПОА
СПЦ обзнани в четврток прва литурија – во Белград цел синод на МПЦ, СПЦ и ПОА

СПЦ обзнани в четврток прва литурија – во Белград цел синод на МПЦ, СПЦ и ПОА

940
1

Соборот на СПЦ на вториот ден од работниот дел објави уште една вест поврзана со Македонија. СПЦ потврди дека на 19 мај во четврток, во Белград ќе се случи првата литургија на сослужување со СПЦ. Ќе учествувата сите владици на МПЦ-ОА и Архоеископот Стефан, со сите владици на СПЦ, со Патријархот Порфириј.

На таа литургија зџа потсетување ќе служи и Јован Вранишковски и владиицте на ПОА.

Со благодарност на Господа, со радост ја соопштуваме целосна полнота на Светата Црква дека Неговата Светост Патријархот Српски.г ПОорфириј и неговото Блаженство Архиепископотп Охридски и Македонски, г. Стефан во сослужување на сите архиереи на Српската православна црква и на Македонската православна црква – Охридска Архиепископоија во ќетврток 19 мај 2022 година, ќе слуѓат света архиерејска Литургија во Соборниот храм Свети Сава во Белград со што ќе се воспостави литиургиско и канонско општење на двете сестрински Цркви во рамки на одлуката на Светиот Архиерејски Синод на СПЦ.

Го повикуваме верниот народ во белград да земе молитвено учество во овој единствен и раодосен настав, пишува во соопштението на СПЦ.

Кога и како донел одлука од МПЦ-ОА дека ќе има заедничка служба, е веќе прашање за кое мора да има одговор.

Во меѓувреме нема никаква информација сека Српската црква испратила писмо до Вселенската Патријаршија со кое бара автокефалност за МПЦ.

 

Коментар(1)

  1. Малце да намалиме со емоции. Нормално е да има сослужување и фала ти боже што го има. Едно тело сме.

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *