Почетна Вести Рускиот патријарх испрати писмо до Крит: Имајте убава работа и добро подгответе го одржувањето на Соборот
Рускиот патријарх испрати писмо до Крит: Имајте убава работа и добро подгответе го одржувањето на Соборот

Рускиот патријарх испрати писмо до Крит: Имајте убава работа и добро подгответе го одржувањето на Соборот

859
0

Московскиот Патријархот и на Цела Русија, Кири испратил писмо до ВСеленскиот Патријарх Вартоломеј и до поглаварите на десетте православни цркви кои допатуваа на Крит за учество на Соборот, во кое им посакува пријатен престој, како што вели во писмото „од име на Руската Православна Црква и на руските православни верници, Украина, Белорусија, Молдавија и други земји кои го сочинуваат поголемиот стадото на Московската Патријаршија“.

zaednicka fotografijaКирил им порачува на Поглаварите дека е бесценети дарот на единство во Господ и Спасител Исус Христос и ги потсетува дека зачувување на овој подарок е една од главните задачи е директна заповед на Спасителот.

Патријархот Московски во писмото посочува дека несогласувањата кои беа дел од изработката на таквите за Соборот се јасно манифестирани,  но дека не треба да им се дозволи тие да го ослабнат единството и да ескалираат во конфликт, што може да предизвика поделба и конфузија во црквата.

-Ние и понатаму сме едно од православно семејство и заедно сме одговорни за судбината на Светото Православие, им пишува Кирил на останатите поглавари на помесните православни цркви, потенцирајќи дека со почит треба да се третираат одлуките и на оние кои заминаа на Крит, но и на оние кои не отпатуваа.

-Руската Православна Црква секогаш се води од верувањето дека гласот на секоја локална црква – мала или голема, стари или нови, не може да се игнорира. Верувам дека со добра волја состанокот во Крит, може да биде важен чекор за да се надминат сите недоразбирања. Тоа може да придонесе во подготовката на Светиот и Голем Собор, кој ќе ги обедини сите, без исклучок. Ве уверуваме дека нашите молитви ќе биде со вас во деновите на претстојната работа, напишал Рускиот патријарх во писмото.

/РЕЛИГИЈА.МК 

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *