Почетна Вести Христијанство Погребан поранешниот Европски Митрополит
gorazd pogreb
gorazd pogreb 1
gorazd pogreb 2
gorazd pogreb 3
gorazd pogreb 4

Погребан поранешниот Европски Митрополит

928
0

Поранешниот Митрополит Европски, г. Горазд е погребан во манастирот Чардак. Претходно во храмот Пресвета Богородица, Архиепископот охридски и македонски г.г.Стефан и дел од владиците на МПЦ-Оа, отслужија заупокоена литургија.

На опелото заедно со Архиепископот учествуваа и митроплитите Дебарско-кичевски г.Тимотеј, Повардарски г.Агатангел, Брегалнички г.Иларион, Тетовско-гостиварски г.Јосиф, Кумановско-осоговски г.Григориј и митрополитот поранешен г.Јосиф.

Митрополит Горазд поранешен митрополит Европски, почина по долгогодишно боледување.

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *