Почетна Вести Регион Почина Отец Филотеј од Света Гора – голем пријател на МПЦ-ОА
Почина Отец Филотеј од Света Гора – голем пријател на МПЦ-ОА

Почина Отец Филотеј од Света Гора – голем пријател на МПЦ-ОА

672
0

Во неделата, на 31 октомври оваа година, ненадејно починал јеромонахот Филотеј Дохијарски. Отец Филотеј беше голем пријател на МПЦ-ОА и често пати доаѓаше во црквите и манастирите, вклучително и во Бигорската Обител.

Тој беше јеромонахот кој во 2017 година ја донесе во Струмица прекрасната икона – копија на чудотворната икона на Пресвета Богородица „Скоропослушница“, од светогорскиот манастир Дохијар.

Блаженоупокоениот јеромонах отец Филотеј Дохијарски е роден во Атина во 1963 година. Неговиот татко, Стилијан Пападопулос, е почесен професор на Богословскиот факултет во Атина. Отец Филотеј дипломирал на истиот факултет. Беше одличен познавач на византиската и на европската музика.

За монах бил потстрижен во 1985 година во светогорскиот манастир Дохијар, каде што непрестајно се подвизуваше во љубовта Христова сè до неговото упокојување.

Милозвучен и слаткогласен, тој беше протопсалт во хорот на неговата обител.

-Нека нашиот Спасител и Воскресител, Господ Исус Христос, му подари добар рај, вселувајќи ја неговата душа во небесните обители! Вечен му спомен!, велат од Бигроски.

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *