Почетна Вести Европа По три недели крвава војна и Послаката православна црква бара Кирил да влијае за прекин на војните дејствија во Украина
По три недели крвава војна и Послаката православна црква бара Кирил да влијае за прекин на војните дејствија во Украина

По три недели крвава војна и Послаката православна црква бара Кирил да влијае за прекин на војните дејствија во Украина

260
0

И Поласката парвославна црква конечно собра храброст да ја осуди воената интервенција на Русија во Украина, а Варшавскиот митрополит Сава испратил писмо до Рускиот патријарх Кирил во кое го моли да ја прекинат војната во Украина.

Поглаварот на Полската православна црква смета дека Рускиот Патријарх е авторитет кој може да влијае за прекин на војната.

-Ваша Светост! Ве повикувам, во името на Полската православна црква, да го кренете вашиот патријархален глас за да престане војната во Украина, предводена од руската армија. Невозможно е да се разбере како двата словенски православни народи, родени од едно крштение од свети кнез Владимир, воделе братоубиствена војна. Знаејќи ја моќта на вашиот духовен авторитет, веруваме дека вашиот глас ќе се слушне, пишува Митрополитот Сава во писмото до Патријархот Кирил.

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *