Почетна Вести Европа Папата најави намалување на платите во Ватикан
Папата најави намалување на платите во Ватикан

Папата најави намалување на платите во Ватикан

52
0

Папата Франциск им нареди на кардиналите да прифатат намалување на платите за 10 проценти и ги намали платите на другите верски службеници.

Тој го стори тоа со цел да заштеди работни места, додека пандемијата на коронавируси сериозно ги загрози приходите на Светиот Престол.

Ватикан во средата објави дека Франсиск издаде декрет за воведување на пропорционални финансиски намалувања почнувајќи од 1 април. Портпарол на Ватикан рече дека ниските функционери нема да бидат погодени од намалувањата.

Кардиналите кои работат во Ватикан и живеат во Рим имаат плати од четири до пет илјади евра и плаќаат кирија во големи станови во италијанската престолнина, далеку под пазарната цена.

Платите на другите лидери на Ватикан, претежно верски службеници, ќе бидат намалени за помеѓу три и осум проценти. Програмираното зголемување на платата ќе биде укинато до март 2023 година. Денешните мерки ќе бидат применети и за високиот персонал во другите папски базилики надвор од Свети Петар во Ватикан, пренесува Кликс.

Светиот Престол, централното административно тело на Католичката црква низ целиот свет, може да искористи 40 милиони евра од резервите втора година по ред, додека пандемијата на коронавирусите ги еродира своите финансии, рече водечки економски претставник на Ватикан овој месец.

Светиот Престол годинава очекува дефицит од околу 50 милиони евра. Пандемијата ги принуди музеите на Ватикан, традиционален извор на приход, да го затвораат поголемиот дел од времето во изминатите 15 месеци, пренесува Ројтерс.

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *