Почетна Вести Христијанство Најнова вест: Партениј избран за владика – Бигорски станува епископско седиште
Најнова вест: Партениј избран за владика – Бигорски станува епископско седиште

Најнова вест: Партениј избран за владика – Бигорски станува епископско седиште

4.57K
0

Игуменот на Бигорската Обител, отец Партениј е новиот епископ на Македонската Православна Црква – Охридска Архиепископија, а Бигорскиот Манастир станува епископско седиште, дознава „религија.мк“.

Синодот на МПЦ-ОА; го избра за владика на денешната седница на предлог на Дебарско-кичевскиот Митрополкт г. Тимотеј.

Партениј ќе ја има улогата на викарен епископ на дебарско-кичевската епархија и останува во Бигорскиот манастир, каде ќе биде неговото епископско седиште.

Отец Партениј е четиринаесетиот владика во Синодот на МПЦ-ОА.

 

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *