Почетна Вести Христијанство Милошоски: Важна одлука што обезбедува идентитетски континуитет
Милошоски: Важна одлука што обезбедува идентитетски континуитет

Милошоски: Важна одлука што обезбедува идентитетски континуитет

194
2

Одлуката на Вселенската Патријаршија за признавање на Охридската Архиепископија за канонска е многу важна за нашата Македонска Православна Црква и македонскиот идентитет.

По оваа одлука МПЦ-ОА станува дел од големото православно семејство, со свој признат духовен Отец, независна и рамноправна на другите.

Честитки за мудроста на поглаварот на МПЦ-ОА г.г Стефан, како и сите останати владици, монаштвото и црковното свештенство, кои на овој начин обезбедија континуитет на Македонија во православниот свет како важен дел на идентитетот и посебноста на македонскиот народ.

ДОСТОЕН!

Пишува: Антонио Милошоски (Фејсбук статус)

Коментар(2)

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *