Почетна Вести Камен темелник на џамија во Желино
Камен темелник на џамија во Желино

Камен темелник на џамија во Желино

92
0

Исламската верска заедница ја почна изградбата на новата џамија во Ново Село – општина Желино. Џамијата се гради со донации на муслиманите од ова место.

dzamija zelinoПочетокот на изградбата го означи тетовскиот Муфтија, Ќани Несими, како и голем број имами од тетовското муфтиство.

Присуството на голем број верници и имами на овој настан ја покажува важноста за изградбата на џамијата. “Оној кој се гради џамија, Аллах Семоќниот ќе му изградба куќа во рајот “, изјавил муфтијата.

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *