Почетна Вера МПЦ-ОА Јован Рафтоски беше најбрз до светиот крст во Струга
Јован Рафтоски беше најбрз до светиот крст во Струга

Јован Рафтоски беше најбрз до светиот крст во Струга

27
0

Јован Рафтоски од Струга беше најсреќен меѓу големиот број верници што денеска скокнаа во студените води на реката Црн Дрим и го извади светиот крст.

За 32-годишниот стружанец, кој првпат го фаќа крстот, разбрануваните и заматени речни води не биле проблем прв да стигне до него, бидејќи бил искусен нуркач и пливач.

– Скокам пет – шест години, а годинава првпат го фаќам крстот. Заматените води не ми претставуваа проблем бидејќи сум искусен нуркач и пливач, изјави Рафтоски, кој верува дека фаќањето на светиот крст ќе му донесе среќа и успех.

На Богојавленската манифестација во Струга покрај големиот број верници присуствуваа и градоначалникот Рамис Мерко, како и претставници од власта и опозицијата.

/МИА

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *