Почетна Вести Филипче: Верските лидери да апелираат до граѓаните да седат дома за празниците
Филипче: Верските лидери да апелираат до граѓаните да седат дома за празниците

Филипче: Верските лидери да апелираат до граѓаните да седат дома за празниците

140
2

Многу е битно сега и верските лидери да сфатат дека ситуацијата е навистина сериозна, дека епидемиолошката слика може дополнително да ја искомплицира состојбата во болниците, нешто што сакаме да го избегнеме. Би сакал да ги повикам следната недела двајцата лидери, и на МПЦ и на ИВЗ и да ги замолам да упатат апел кон верниците – да останат дома оваа година, да не се групираат во цркви и џамии, да нема служби, рече вечерва министерот за здравство, Венко Филипче.

Во гостување на „Само интервју“ на Канал 5 телевизија, Филипче потенцира дека натамошните мерки ќе се димензионираат зависно од тоа како ќе се одвива ситуацијата со бројките и зависно од проценката на ризикот.

Филипче подвлече дека во ваква ситуација како актуелната, кога здравствениот систем е оптоварен, нема да биде ништо друго критериум за воведување мерки освен заштитата на граѓаните.

-Многу е битно сега сите да се вклучиме, не само ние што ги менаџираме здравствените капацитети и политичките чинители, туку и верските. Ова ќе биде сериозен ризик и зависно од тоа како ќе се одвива ситуацијата со бројките, од проценката на ризикот што може да се случи, ние ќе донесеме одлука во следните две недели за тоа како ќе ги димензионираме мерките за тој период, истакна Филипче.

Коментар(2)

  1. Filipce treba sam da pojde v crkva, da ne go gledaat drugi, da se ispovedi i da go moli Boga mu oprosti sto gi laze gradjanite deka ce im nabavi vakcina i da go moli da ne go stigne kletvata sto tie ja upatuvaat do Nego, oti mu sleduva vodenicen kamen okolu vratot vo dlabocinite na pekolot i na nego i na Zaev. Narodot mozat da lazat, ali Boga ne smeat.

  2. Minatata 2020 godina, pravoslavnite vernici bea zatvoreni za Veligden i Duhovden (koga sekoj si odi na grobista na svojot grob, a grob od grob e na rastojanie pogolemo od 2 metri) , dodeka za Ramazan Bajram policiskiot cas bese pomesten od 11-12 casot pretpladne. Pikot se javi posle organiziranjeto na ramazanskite iftar veceri koga reizot ,,go proglasi koronata za umreno”. Fakt e deka vo Crkvite nikade ne se pojavi klaster iako bez osnova i elemantarno poznavanje na verata bea obvinuvani za pricestuvanjeto. No, polesno i e na vlasta da demonstrira strogost na pravoslavnite vernici otkolku na muslimanite. Vakvoto baranje da ne se odi vo crkva za praznicite sto sledat e drskost i bezobrazluk, namesto toa trebase da se pobara od inspekciskite sluzbi da prosetaat po kafanite na gazdite od vlasta, kade ne se pocituvaa epidemioloskite merki voopsto. Toa e koga imame glupav narod, samo stap za nego!

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *