Почетна Вера МПЦ-ОА Епископите Марко и Давид дел од државната прослава за Илинден
Епископите Марко и Давид дел од државната прослава за Илинден

Епископите Марко и Давид дел од државната прослава за Илинден

1.65K
3

Голем број верници беа дел од Светата Архиерејска литургија, што за Илинден, на 2 Август, во храмот „Св. Николај Мирликијски”, во Крушево, ја служеа поранешните владици на ПОА, сега дел од МПЦ-ОА.

Со литургијата чининачалствуваше Епископот делчевско-каменички Марко во сослужение на Епископот дремвитски Давид, а молитвено присустваше и Митрополитот крушевско-демирхисарски г. Јован.

По завршувањето на Литургијата, поменот, за сите оние кои ги дале животите за слобода на татковината, го отслужи Епископот дремвитски Давид.

Епископите Марко и Давид присуствуваа и на државната прослава на Илинден на Мечкин Камен.

Коментар(3)

  1. Вечна Слава во Царството Божјо на сите што ја положиле душата своја за слободата на нашата Татковина Македонија. Бог да ги благослови сите коишто ги благословуваат и се молат за покој на нивните души. Ние, Македонците, имаме голема чест и величествен благослов да живееме под покровот на Св. Пророк Илија и да го градиме својот земен дом, нашата многустрадална Татковина, но и нашиот небесен дом во Царството на Пресвета Троица имајќи го пред очи неговиот неверојатен и блескав подвиг. Така како што големиот испосник и тихувател Илија возмогна да ги погуби лажните Ваалови пророци, жреците на немилосрдната Језавела, и со незапамтена, горостасна сила да го прослави Името Божјо, оставајќи двојно поблагодатен наследник зад себе во лицето на Пророкот Елисеј, должни сме и самите да се вградиме во Вистината како неотстапни сведоци Божји и соучесници во поразувањето на антихристот сега и во денот кога Илија повторно ќе дојде за да го доврши својот чудесен подвиг на земјата. Се разбира, неопходно е во се’ да се вподобиме на Илија за да се вброиме меѓу неговите сопатници.

  2. Vladicite na POA služele liturgija na Ilinden vo Kruševo-cirkus ne viden, da se krsti čovek i so desna i so leva.

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *