Почетна Вести Европа Двајца јеховини сведоци уапсени во Москва
Двајца јеховини сведоци уапсени во Москва

Двајца јеховини сведоци уапсени во Москва

144
0

Судот во Москва осуди двајца припадници на Јеховините сведоци организација забранета во Руската федерација. Уште едно лице е во домашен притвор, објави  на прес-службата на судот, во изјави за РИА Новости.

Тие биле обвинети за организирање активности на јавно или религиозно здружение оценето како екстремистичко во Руската Федерација. Со санкцијата на членот е предвидена казна затвор до 10 години.

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *