Почетна Вести Христијанство Државниот врв поканет на традиционалниот божиќен ручек кај Архиепископот Стефан
Државниот врв поканет на традиционалниот божиќен ручек кај Архиепископот Стефан

Државниот врв поканет на традиционалниот божиќен ручек кај Архиепископот Стефан

257
0

Поглаварот на Македонската православна црква-Охридска архиепископија, г.г. Стефан по повод божиќните празници и својот именден – празникот на архиѓакон и првомаченик Св.Стефан, денеска ќе приреди традиционален божиќен ручек за државниот врв.

На божиќната трпеза се поканети претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, премиерот Зоран Заев и претседателот на Собранието, Талат Џафери.

Божиќниот ручек традиционално се одржува во резиденцијата на архиепископот г.г. Стефан, а ќе присуствуваат и дел од членовите на Светиот синод на МПЦ-ОА.

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *