Почетна Вести Христијанство Државниот врв под маски на именден кај Архиепископот Стефан
stefan imenden 1
stefan imenden 2
stefan imenden 3

Државниот врв под маски на именден кај Архиепископот Стефан

325
0

Државниот врв, Претседателот Стево Пендаровски, Претседатепт на Собранието, Талат Џафери и Премиерот Зоран Заев, беа гости на традиоционалниот Божикен прием, за именденот на Архиепископот г.г. Стефан.

Под посебни протоколи за заштита од Ковид 19 и годинава се одржа овој прием.

Во мое лично име и во името на Владата на Северна Македонија, на Архиепискотот, на членовите на Синодот, на ценетото свештенство и монаштво, како и на сите православни верници во нашата земја, го честитам големиот христијански празник Рождество Христово – Божик. Во духот на празникот на радоста и надежта, кој годинава го чествуваме во посебни услови поради пандемијата на КОВИД-19, овие денови да покажеме одговорност кон себе, кон своето семејство и кон државата, да ги почитуваме препораките за физичко растојание и за носење заштитна опрема. Да се заштитиме себеси и здравјето на нашите ближни. Нека е честит и благословен големиот христијански празник – Божик! „Христос се роди! Навистина се роди!“, вели Премиерот Заев.

-Приемот се одвиваше под строго почитување на протоколите за заштита од Ковид-19 и затоа беше без присуство на медиуми. На приемот, Џафери, како и другите поканети, заедно со упатените честитки за лично здравје на г. г. Стефан и уште долго вршење на светата мисија на поглавар на православната заедница во државава, заедно посакаа во Новата 2021 година, да има подобро здравје за сите граѓани, личен и колективен напредок, мир, благосостојба и успешно надминување на пречките кои се испречуваат на евроинтеграцискиот пат на Република Северна Македонија, стои во соопштението од Кавинетот на Спикерот Џафери.

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *