Почетна Вести Регион Бачкиот епископ Иринеј Буловиќ позитивен на Ковид 19
Бачкиот епископ Иринеј Буловиќ позитивен на Ковид 19

Бачкиот епископ Иринеј Буловиќ позитивен на Ковид 19

280
2

Бачкиот епископ Иринеј Буловиќ е позитивен на  Ковид 19, јавуваат српските медиуми. Тој се лечи во епархиското седиште во Нови Сад и според достапните информации нема компликации.

Анализите и снимките покажуваат дека г. Иринеј нема воспаление на белите дробови, но има зголема температура. Се наоѓа под наздзор на лекари и прима терапија, јавуваат медиумите во Белград.

Бачкиот епископ Иринеј Буловиќ вчера не присустувал на устоличувањето на новиот српски патријарх Порфириј, но учествуваше еден ден претходно на Соборот на СПЦ, каде беше избран Порфириј за поглавар.

Коментар(2)

  1. Novoizbraniot patrijarh na SPC e Porfirije, ne e parijarh na Bugarskta crkva pa da e Porfirij.

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *