Почетна Вести Христијанство Агатангел: Помошта од државата е добредојдена
Агатангел: Помошта од државата е добредојдена

Агатангел: Помошта од државата е добредојдена

626
2

Повардарскиот митрополит г. Агатангел, кој беше гостин во емисијата „Што не е јасно“, на ТВ. Алфа, ги оцени како корисни писмата од државниот врв до Вселенскиот Патријарх, Вартоломеј, во кои Претседателот и Премиерот бараа признавање на автокефалноста на МПЦ-ОА.

-Сите православни цркви до својата автокефалност дошле со помош на државата, и тоа е добро, вели г. Агатангел.

Тој во интревјуто зборува и за потребата од обединување на Македонците за зачувување на националниот идентитет.

Коментар(2)

  1. Eee vladiko, kakvi ste mi vie teolozi koga pomos za resavanje na teoloskiite prasanja barate od politicari-od drzava. Da. li i tie barat pomos od crkvata za resavanje na politickiite prasanka. Ne ste svesni deka so toa ja potvrduvate teorijata deka MPC e vostaanovena kako politicka tvorevina, a jas se mislev deka e bozja, stvorena od Boga, a ne od ppliiticarite, oti tie se promenliva kzategprgija.

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *