Почетна Вести Европа За прв пат по шест месеци папата се појави во јавност, се молеше за Либан и го бакна знамето
За прв пат по шест месеци папата се појави во јавност, се молеше за Либан и го бакна знамето

За прв пат по шест месеци папата се појави во јавност, се молеше за Либан и го бакна знамето

146
0

Папата Франциск за прв пат по шест месеци ја одржа својата неделна општа аудиенција отворена за јавноста, видливо среќен што може директно да ги поздрави верниците.

Аудиенцијата, на која Папата најави ден на молитва и пост за Либан, се одржа во дворот на Сан Дамасо во Апостолската палата во Ватикан.

Речиси сите петстотини присутни носеа маски и седеа на раздалечени столови за да може да се почитува физичката дистанца поради пандемијата на коронавирусот.

„По толку месеци, ние продолжуваме со нашите состаноци лице в лице, не преку екранот, и тоа е толку убаво“, рече папата на почетокот на аудиенцијата, поздравен со аплауз.

Тој не можеше да ја сокрие својата радост додека минуваше покрај гостите збиени зад оградите, честопати застанувајќи да размени неколку зборови од безбедно растојание и да ги благословува децата.

Папата го бакна либанското знаме што му го донесе либанскиот свештеник Џорџ Бреиди и се молеше тивко за земјата, која долго ќе ги чувствува ефектите од страшната експлозија од минатиот месец, која го уништи градското пристаниште и ја внесе земјата во голема криза.

Папата повика на мир и дијалог во Либан и најави дека петок, 4 септември, ќе биде ден на молитва и пост за Либан и дека ќе го испрати својот кардинал и државен секретар Пјетро Паролин во Либан како свој пратеник.

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *