Почетна Вести Регион Вучиќ и Иринеј загрижени поради апсењето на владици и свештеници во Црна Гора
Вучиќ и Иринеј загрижени поради апсењето на владици и свештеници во Црна Гора

Вучиќ и Иринеј загрижени поради апсењето на владици и свештеници во Црна Гора

239
0

Српскиот претседател Александар Вучиќ и патријархот на СПЦ Иринеј денеска изразија „голема загриженост по повод апсењето на владиката Јоаникије и свештениците на СПЦ во Црна Гора“ и изразија надеж дека Србите ќе постапат мирно во „моментите кога никој разумен не посакува какви било немири и судири“, соопштија од кабинетот на српскиот претседател.

Како штои јави дописникот на МИА од Белград, Иринеј во телефонскиот разговор со Вучиќ, оценил дека „црногорската држава спроведува прогон кон Српската Православна Црква“, додека српскиот претседател „дал полна подршка на СПЦ во Црна Гора, во напорите сите проблеми да се решаваат со дијалог, на мирен начин и со уважување кон СПЦ.“

Вучиќ изразил уверување дека епископот Јоаникије и другите уапсени свештеници ќе бидат ослободени што е можно поскоро.

На епископот Јоаникије одреден му е притвор до 72 часа по рочиштето во Основното јавно обвинителство во Никшиќ заради литургијата во тој град, во која се собраа неколку илјади граѓани, а која се одржа и покрај забраната за јавни собири во Црна Гора.

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *